Перші кроки родини, що дізналась про інклюзивний діагноз дитини
0
43
Дізнавшись про інклюзивний діагноз своєї дитини, кожна сім’я переживає цілу низку емоцій. Зазвичай, перші реакції варіюються від шоку до розгубленості, а іноді й до страху за майбутнє. У деяких випадках діагноз
ставиться ще на етапі народження. У той час деякі стани, наприклад, розлади аутистичного спектру, можуть проявлятися з розвитком дитини. Важливо пам’ятати, що інклюзивний діагноз — це не вирок, не кінець, а новий етап у житті родини.
У момент отримання інклюзивного діагнозу батьки можуть задавати собі питання: «Що тепер буде?» або «Що нам робити далі?» Ці питання не мають простих відповідей, але варто розуміти, що ці емоції — це нормальна
частина процесу прийняття нової реальності. Шлях до прийняття потребує часу. На цьому етапі необхідно впоратися з емоціями та обміркувати ситуацію.
Після цього потрібно діяти. Перший крок — це пошук перевірених джерел інформації. Багато родин звертаються до лікарів, психологів і педагогів для того, щоб краще зрозуміти особливості свого малюка. Досвідчені спеціалісти можуть допомогти розібратися в тому, що насправді означає діагноз і що можна з цим зробити.
Також дуже важливо знайти підтримку. Це можуть бути сім’ї, форуми або спеціалісти. Взаємодія з іншими родинами, які мають дітей з подібними діагнозами, дозволяє зрозуміти, що ви не самі, поділитися досвідом і знайти рішення спільних проблем. Багато організацій пропонують групи підтримки для батьків, де вони можуть отримати консультації.
Далі потрібно реально оцінити можливості, здібності та потреби дитини й обрати маршрут корекції, звернутися до психологів, логопедів, дефектологів та інших спеціалістів. Зазвичай, чим в більш ранньому віці починається корекція, тим кращу динаміку можна отримати. Важливо щоб дитина мала можливість спілкуватися з однолітками та дорослими, розвивати свої соціальні навички та почуватися частиною суспільства.
Коли підходить час навчання у школі, батьки стикаються з питанням: де і як навчати свою дитину? Залежно від потреб дитини, це може бути навчання в спеціалізованій школі, навчання в інклюзивному класі, де (за потреби) допомагати дитині засвоїти шкільний матеріал буде асистент вчителя, або обрати індивідуальну форму навчання.
Навчання в інклюзивному класі передбачає, що дитина навчається в звичайній школі чи дитячому садку разом з іншими дітьми. У навчальний процес будуть залучені спеціалісти (логопеди, психологи, педагоги), які допоможуть дитині адаптуватися та отримати необхідні знання і навички. Інклюзивне навчання дозволяє інтегруватися в загальний освітній процес, що сприяє соціалізації та розвитку.
Перед зарахуванням дитини до школи або дитячого садочка необхідно відвідати інклюзивно-ресурсний центр, де фахівці, незалежно від наявності діагнозу, проведуть обстеження дитини щодо виявлення особливих освітніх
потреб. Ці центри надають консультації з питань розвитку, соціалізації, а також допомагають родинам зорієнтуватися у виборі оптимальної форми навчання. Фахівці центру можуть порекомендувати корекційні заняття, дати рекомендації щодо змін у навчальному плані, щоб створити комфортні умови для розвитку дитини, відповісти на питання, які турбують батьків.
Перші кроки після отримання діагнозу можуть бути важкими. Але саме це завершує пошуки та сумніви, дає визначеність та допоможе обрати правильний маршрут корекції розвитку та зрозуміти особливості дитини. З часом, завдяки правильному підходу, підтримці спеціалістів і власному терпінню ви зможете побачити результати своєї праці.
Важливо пам’ятати, що не все залежить від вас, не варто себе звинувачувати. На цьому шляху важливі навіть маленькі позитивні зміни та успіхи. Важливо підтримувати та приймати свою дитину, любити її. Цей шлях не буде простим, але саме ви, ваша родина, — це основна опора та підтримка вашої дитини, джерело її ресурсу, що дозволить адаптуватися до життя та долати труднощі.
Психологиня, практична психологиня інклюзивно-ресурсного центру, Гусєва Анастасія
26 Грудня, 2024
Коментарів (0)