Про інклюзивну освіту в запитаннях і відповідях

Про інклюзивну освіту в запитаннях і відповідях

0 80

Любі наші читачі!

Багато хто з вас уже знайомий із продукцією ВГ «Кенгуру». У нас вже багато шанувальників і поціновувачів наших книжок і навчально-розвивальних наборів. Проте сьогодні ми хочемо повернутися до деяких важливих моментів, на яких зосередилися журналісти в інтерв’ю з головною редакторкою видавничої групи і співзасновницею бренду — Юлією Єрьоменко.

Представники ЗМІ говорили про мотивацію Юлії та її команди, про здобутки і плани. Журналістів цікавили деякі питання, на які вони отримали вичерпні відповіді.

Хочемо поділитися ними з вами.

Чому саме інклюзивний напрям?

Інклюзія — це, перш за все, шлях, який забезпечує повагу до дітей, зокрема право на освіту кожної дитини з ООП, сприяє її розвитку й адаптації в соціумі. Набувши великого досвіду у видавничій справі, я задумалася над тим, який напрям діяльності мене цікавить сьогодні найбільше. Визначальну роль у виборі відіграла особиста мотивація. Я мама дитини з РАС. Коли це з’ясувалося, я кинулася шукати спеціальну літературу, ігри і методики. На жаль, на цей момент в Україні їх майже не було. Я власноруч вигадувала й адаптувала завдання, друкувала картки, зразки прописів. Із часом я зрозуміла, що таких батьків дуже багато. І вони щодня шукають відповіді на запитання: як допомогти своїй дитині!

Зібравши навколо себе команду однодумців, фахівців, готових присвятити себе цій справі, я звернулася до Віктора Круглова (директора корпорації «Ранок) із пропозицією створення бренду інклюзії. За його підтримки 2017 року народилася наша «Кенгуру». 

У чому полягає ваша головна місія?

Ми впевнені: кожна дитина має право на навчання. І ми прагнемо, щоб вона мала доступ до освіти. Для цього необхідні спеціальні навчальні матеріали, відповідне середовище  та індивідуальний підхід. Так, «Кенгуру» — це про адаптацію, комфорт, розвиток і повагу до кожного.

До речі, назва «Кенгуру» з’явилася невипадково. Ця тварина є  символом турботи: мама кенгуру народжує крихітне, ще безпорадне дитинча і довго носить у своїй теплій сумці, доки кенгуреня  не зміцніє й не буде готове самостійно пізнавати світ. Це відповідає і нашим задачам:  підтримувати кожну дитину стільки часу, скільки їй потрібно, поки вона не відчує впевненості в собі. А ще назва «Кенгуру» є  своєрідною грою слів англійською: can-guru — «можу бути наставником». Це про важливість  підтримки і віру в себе та потенціал учня.

Які проєкти минулого року стали для вас найбільш  значущими?

2024-й рік був дуже насиченим. Ми запустили серію «Школа Кенгуру». Це адаптовані видання  для читання і навчання азів математики, мови; ламіновані багаторазові прописи, картки із завданнями для дітей з ООП. Над цією серією працювали досвідчені спеціалісти, і я сподіваюсь, вони стануть справжніми помічниками для батьків і вчителів.

Також ми створили для маленьких читачів книжки про Україну, довкілля,  екологію, народні традиції. Усе це — частина нашої головної мети:  сформувати свідомість нового покоління в дусі патріотизму, високої моралі й любові до рідної країни. Частина наших книжок була видана за підтримки Українського інституту книги і поповнила бібліотеки України.

Як ви оцінюєте розвиток інклюзивної освіти в Україні в умовах війни? З якими труднощами стикаєтесь?

Це дуже актуальне питання. Люди працюють в різних містах і різних умовах. Трагедія прийшла майже в кожний дім. Але ми відчуваємо: суспільство справді прокидається. Стало більше ініціатив щодо освіти, зростає готовність говорити про інклюзію  щиро, неформально. Люди вірять в майбутнє  інклюзивного простору, бо війна змінює людей на фізичному та ментальному рівнях.

Але водночас є  багато проблем: нестача фахівців, методик, системної підтримки. Я дуже хочу, щоб інклюзія в нас не була «особливою темою», вона має стати нормою життя. 

Що стосується воєнного стану, ми не можемо оминути тему небезпеки, яка загрожує громадянам, особливо дітям, які проживають на більшості територій країни. Тож окремо хочемо акцентувати вашу увагу на серії книжок про мінну безпеку. Ця тема надзвичайно актуальна для сучасної України.

Кого ви б хотіли залучити до співпраці сьогодні?

Ми максимально відкриті до партнерства. Інклюзивна література – це здебільшого не про комерцію. Ми шукаємо громадські організації, благодійні фонди, які допоможуть нам донести нашу літературу і розвивальні ігри до тих, хто найбільше цього потребує: до дітей  вразливої категорії, ВПО, родин, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Також запрошуємо до співпраці методистів, педагогів, психологів, які працюють над  посібниками і практикують ефективні навчально-розвивальні методики. Для нас дуже важливі експертний підхід  і  досвід.  Ми завжди готові працювати в команді!

Що плануєте на 2025 рік?

Нарешті наша давня мрія стає реальністю — у 2025 році ми  починаємо випускати перші книжки шрифтом Брайля. Це надзвичайно важливо  для дітей із проблемами зору.

Також ми продовжуємо співпрацю з італійським видавництвом Erickson — справжнім лідером у галузі інклюзивної освіти в Європі. Незабаром вийдуть із друку методичні посібники із серії «Що робити? Чого робити не можна!». Це великий крок на шляху поширення якісної європейської інклюзивної літератури в Україні.

Інклюзивне суспільство починається з інклюзивної літератури,  і ми щасливі бути  амбасадорами цього бренду, відкриваючи для кожної дитини двері до знань, розвитку й прийняття в соціумі.


13 Мая, 2025

Комментарии (0)

Ваш комментарий будет первым